portál pro milovníky knih
Lampa

Zrada, kam se podíváš

název knihyEvangelium podle Jidáše

nakladatelstvíKNIHA ZLÍN

číslo vydání1. vydání

místo vydáníZlín

rok vydání2015

počet stran349 stran

autor

jazyk vydáníČeština

literární formaromán

formát vydánítištěné vydání

isbn vydání978-80-7473-300-0

Simon Mawer je autorem velmi specifickým. Od většiny ryb v hlavním proudu se odlišuje nejen osobitým stylem psaní, ale i tématy svých knih. Ty navíc dokáže uchopit nezvyklým způsobem a dopřát tak čtenáři výjimečný literární zážitek. Svou výjimečnost a výbornou znalost řemesla pak opět dokazuje i v Evangeliu podle Jidáše.

Mawerův hrdina, kněz římskokatolické církve Leo Newman, je silně věřící muž. Jeho víra však postupem času odolává až příliš mnoha zkouškám. Jakožto odborník na jazyk koiné (používaný kolem počátku letopočtu) je pozván do Jeruzaléma, kde byl nalezen velice starý svitek, jenž údajně sepsal sám Jidáš Iškariotský. A právě Leo Newman má pomoci s rozluštěním onoho vzácného textu a potvrzením jeho pravosti. Na své cestě do Izraele však otec Leo ani v nejmenším netuší, jak mu Jidášova slova změní pohled na církev.

Kromě víry jsou dalším významným hybatelem událostí v Leově životě překvapivě ženy, i navzdory nedokonalosti, kterou jim Mawer vštěpil. Ženy, jež mají blízko k Máří nejen svým jménem ale i činy a jakousi zvláštní aurou, která je obklopuje. Svým kouzlem Lea matou a svádí na cestu do pekel.

Matka, Madeleine, Magda. Tři ženy, tři nezvladatelné elementy, tři časové linie vyprávění, mezi kterými Mawer přeskakuje lehce a bez nejmenšího zaváhání, čímž příběhu dodává spád a patřičné napětí.

 

Postavy nade vše

Stejně jako tomu bylo ve Skleněném pokoji, Mawerovy dost možná nejlepší knihy, i zde je jeho největší devizou schopnost napsat charaktery reálné, dýchající, živé. A tyto postavy pak vrhnout do děje a pod drobnohledem sledovat jejich pouť, kterou jim ani v nejmenším neulehčuje, ba spíše naopak.

Všechny Leovy vztahy jsou destruktivní a provází je motiv zrady. Ať už se jedná o ironickou a přesto křehkou Madeleine, vdanou ženou s níž Leo naváže poměr, matku, která má nejedno tajemství ve svém vlastním životě a ten Leův od počátku ovlivňuje až patologickou měrou, či neuchopitelnou umělkyni Magdu s jejím nihilistickým pohledem na svět  - všechny tyto Leovy vazby balancují na hraně a pomalu ho táhnou ke dnu.

K tomu pak přesně ladí i hutná, tíživá atmosféra spolu s pomalým tempem vyprávění. Ačkoliv příběh sám o sobě je dostatečně zajímavý, ještě pozoruhodnějším se jeví vývoj postav, které knihou procházejí. Všechny ty dramatické situace i drobné odbočky, jimiž nás autor zahrne totiž posouvají zúčastněné dál, a díky všudypřítomné symbolice fungují scény ve více rovinách, nic se neděje zbytečně. Otec Newman na počátku knihy a Leo na konci jsou dvěma odlišnými osobami. 

Navzdory trochu senzačně znějícímu titulu, který může mylně vyvolávat očekávání ve stylu Šifry mistra Leonarda, zůstává Mawerova kniha především detailní sondou do života člověka, jenž už překročil hranu srázu a musí se vyrovnat s nárazem.

Evangelium podle Jidáše možná nedosahuje kvalit Skleněného pokoje, přesto patří k nadprůměru a zaručuje doopravdy kvalitní čtenářský zážitek.