portál pro milovníky knih
Lampa

ZABÍJÍ, ABY MOHLA ŽÍT

Jet je jméno mladé ženy, která se ve skutečnosti jmenuje Maya a je už několik let mrtvá. Tedy alespoň doufala, že přesně to si každý bude myslet. Žije v poklidu na Trinidadu, vede malou kavárnu a na minulost už skoro zapomněla. Minulost plnou stresu, krve a zabíjení. Jet totiž pracovala v supertajné jednotce izraelské výzvědné služby Mossad. A byla jejím nejlepším agentem. Rozuměj – zabijákem.

Jenže minulost nezapomněla na ni. Jetin idylický život na tropickém ostrově náhle skončí – přesně na straně devět Blakeovy knihy. A autor se s tím vůbec nemaže. Žádný pomalý rozjezd, citlivé uvádění laskavého čtenáře do děje a hluboké seznamování s postavami. Kdepak. Tak to dělával tatíček Lev Nikolajevič Tolstoj, ale ne Russell Blake.

Hned jak se Maya, tedy Jet, jde podívat do přední části kavárny, kdože se to sem hrne před zavíračkou, vypukne poctivá řezničina.

Až na konec světa

Jak jsme to měli v té instruktážní brožurce? Už si vzpomínám – vrazit prsty do očí, varlata rozdrtit kolenem na kaši, to by šlo, teď se má – myslím – narvat loket do ohryzku, a co je tohle, krkavice? Co s tím? Jo aha, proříznout!

Její nepřátelé nemají slitování. Jsou to zkušení zabijáci, útočí bez varování a s maximální brutalitou. A přesně to samé dělá Jet jim. Ale ze začátku je na ně sama, zatímco oni jsou vždy v přesile. Zoufalá ex-agentka je neustále na útěku přes půlku zeměkoule a smrti uniká vždy jen o vlásek. A vůbec netuší, kdo po ní jde a proč.

Takhle začíná první kniha série o bývalé elitní vražedkyni Mossadu. Vražedkyni, která je navíc velmi krásná, inteligentní a měla těžké dětství. Jasně, otčím ji pohlavně zneužíval, jak jinak. Ještě jsem zapomněl, že jí také při porodu umřelo dítě. A opustila svojí životní lásku.

Tohle všechno, co prožila, z ní udělalo tvrdou, nelítostnou bytost. A přesto si hluboko uvnitř dokázala zachovat lidskost a dobré srdce. Zní to jako strašné klišé, co?

Brutální Jet

Jenže Russellu Blakeovi to funguje. A zatraceně dobře. Ano, Procitnutí je béčko. Nehodlám tvrdit opak. A ano, pracuje se zápletkami a příběhy, o kterých by mnoho kritiků jistě bez váhání napsalo, že jsou beznadějně vytěženy. A tuhle knížku by možná i označili za brak. Ne, opravdu to není krásná literatura s ambicemi posunout lidské chápání všehomíra.

Jet: Procitnutí je Brutální Nikita střižená s Mission Impossible a ovázaná mašlí z Machete zabíjí. Ta kniha je ale neskutečně zábavná. A to se cení. Příběh vás chytne a nepustí. Možná se i platonicky zamilujete do hlavní hrdiny. A bude se těšit na pokračování. I když víte, že je postavena na zápletkách beznadějně vytěžených, bude vám to jedno.

Co u autora obzvláště oceňuji je skutečnost, že v knize nejsou žádné vyložené nesmysly. Podezírám ho, že má nastudovaná „eSOPíčka“ – tj. standardní operační postupy – všech možných SWAT jednotek z celého světa. A že trénuje bojový styl Krav Maga. Protože smrtelné techniky boje muže proti muži, které v knize popisuje, to je ryzí esence tohoto bojového umění. A to žádná soft verze pro veřejnost, ale ta vojenská, brutální a nekompromisní. A také se Blake velmi dobře vyzná ve zbraních. A ve výbušninách. A v lidské anatomii … A vůbec, přečtěte si to, uvidíte sami.