portál pro milovníky knih
Lampa

Ukázka: Tátologie

Ač to z následující ukázky možná tak úplně nevypadá, Tátologie není příručka rozdávající rady začínajícím otcům. I když si tento "vědní obor" jeho autor Pavel Brycz vymyslel pro časopis Maminka, kde povídky s tématem otcovství či potažmo rodičovství vycházely v letech 2008 -9. Autor se k nim po čase vrátil, přepracoval je a dopsal druhý oddíl nazvaný Tati, vypravuj ... složený z povídek, vyprávění, někdy až falešně reportážního stylu, z lyrizované prózy, z dadaistických hříček i z balady. Sám autor vznik nové části knížky popisuje takto: "Musím říct, že jsem se při psaní ohromně bavil, mnohé reálné události zpodobněné v těch povídkách znovu prožíval, třeba porod mého nejmladšího syna a mou neobratnost při upižlávání pupeční šňůry. Takže kromě takové té chlapské frajeřiny, černého humoru, ironie a jízlivosti je v knížce i můj emotivní vrtulník, který mě pěkně ofouknul, i když se rozhodně nedá říct, že by mi zcuchal vlasy."

Jak být dobrým tátou?
Desatero tátologie

Chceme-li si my muži dokázat, že jsme pořadní chlapi, současný svět nám na rozdíl od našich otců a dědů pořádně zúžil možnosti. Vždyť ženy už dokáží skvěle nahradit všechny naše mužské role, a mnohdy i lépe. A tak jediný post, který nám dosud nedokázal nikdo upřít, je role otce. Abychom tuto roli vůbec přijali a nechovali se v ní jako úplné nuly, sepsal jsem Desatero tátologie, jak mě ho naučil život a tři synové. Užívejte tyto recepty v libovolné míře, klidně po troškách, ale s důvěrou i ve značném množství, neboť věřím, že se jimi nemůžete nikdy předávkovat.
Váš docent tátologie
Pavel Brycz

1) Buďte nezodpovědní

Příručky poučují, že otec má být zodpovědný. Zapomeňte na to! Abyste vůbec měli koho vychovávat, je třeba kašlat na zodpovědnost. Pokud budete racionálně rozvažovat, zdali je vhodná finanční situace na dítě, vhodný čas nepřijde nikdy. Proto odhoďte zábrany, zbavte se kondomů, přestaňte kontrolovat neplodné dny své lásky a nešmírujte, jestli poctivě ďobe pilulky. Jednejte pudově, protože jedině tak jednají praví samci!

2) Spěte v práci

Od porodu se kvůli mrněti, kterému jste upižlal pupeční šňůru, už nikdy doma nevyspíte. A protože vychovatel má být bdělý, musíte spánkový deficit řešit. Velmi vhodnými pro řešení jsou porady, zvláště řeči šéfa či prezentace obchodních partnerů. Vynikající jsou rovněž pracovní cesty, proto na dlouhé létejte a na kratších berte stopaře s řidičákem a dvouletou řidičskou praxí.

3) Nedělejte si hlavu z globálních problémů lidstva

Správný otec raději vymění čtyřikrát do hodiny synovi nevábně vonící plínky, než aby žádal hlavu trenéra české reprezentace za nepovedenou kvalifikaci na mistrovství světa. Ve vesmíru jistě existují civilizace, které by mohly svými superhvězdami oživit národní tým, ale zatím nebyly objeveny a je otázkou, jestli by si zvolily české občanství a českou měnu, takže se radši věnujte vypiplání jednoho talentovaného fotbalisty z vlastních zdrojů.

4) Radujte se i z malých krůčků

Všímejte si každého pokroku svých ratolestí. První zub sice vidí jen manželka, vy ani lupou, nicméně obvolejte příbuzné a známé a uspořádejte hostinu, při níž sekt stříká proudem. A projeví-li vaše dítě osobnost na veřejnosti, strhněte anonymní chodce k divokému aplausu a všem poručte na zahrádce restaurace rundu.

5) Zapomeňte na sex

Zvolte si celibát, tak jako si ho volí vrcholoví sportovci, aspoň na přechodnou dobu. Děti žárlivě dbají na to, aby se oba rodiče točili jen kolem nich, a nevyčerpávali svou energii zbůhdarma pošetilými námluvami a riskovali, že přibude potomku bratříček nebo sestřička, kteří zmenší jeho životní prostor.

6) Zapomeňte na adrenalinové sporty

Obětavý otec už neskáče padákem, nepotápí se, ani neleze po horských štítech. Je pravda, že ještě s partou dokáže vyletět nahoru letadlem, vyplout na jachtě z přístavu a rozbít stan v základním táboře. Pak ale usne a nikdo ho nedokáže probudit. Jako narkoleptik spí a sní o svých dětech. Kdyby mu ovšem lékař změřil hladinu adrenalinu v krvi, má ji stejně vysokou jako jeho bezdětní přátelé ve vzduchu, pod vodou či na horolezecké skobě.

7) Smiřte se s vlastními rodiči

Vezměte svého otce na fotbal a matku na Jirku Bartošku, a kajte se, že jste kdy kritizovali jejich výchovu. Přitom je nezapomeňte naléhavě požádat o občasné hlídání.

8) Naučte se, probůh, víc než jednu říkanku, pohádku a koledu

No comment!

9) Smiřte se s faktem, že otcovství nikdy nekončí

I největší macho se jednoho dne rozloučí s kariérou, ale otcovství mu zůstane navždy. Až budete jako Jakub sklář vládnout klanu, ať všichni synové a dcery uctivě šeptají, i když jste dávno hluchý jako pařez.

10) Chovejte se jako vlastní děti

Vzhledem k tomu, že vaše děti spontánně projevují všechny vaše skvělé vlastnosti, jež záměrně potlačujete, rozpomeňte se na ně a buďte upřímní, veselí, nevázaní, hluční a egocentričtí. Geny se nedají potlačit!