portál pro milovníky knih
Lampa

Továrna zkázy v novém! A plná zombií!

název knihyTovárna zkázy

nakladatelstvíNovela bohemica

číslo vydání1. vydání

místo vydáníPraha

rok vydání2012

počet stran99 stran

autor

jazyk vydáníČeština

literární formakomiks

formát vydánítištěné vydání

isbn vydání978-80-87683-00-2

České komiksové produkce vychází nepoměrně méně než grafických románů zahraničních, a tak je v zásadě každá česká záležitost událostí, které je ovšem patriotsky tu a tam nutné něco odpustit. Svého komiksu se ale konečně dočkal i Dan Černý, o němž Tomáš Prokůpek v úvodu píše, že si podle něj nikdo nezaslouží svoje album víc. A má pravdu.

Dan Černý má už léta svou postavu - Fanouše. Superinteligentní jedenáctiletý asociál je perfektním hrdinou, který trochu připomíná akční verzi Hurvínka. A nepřipomíná jenom jej. Pokud jste vyrůstali v 80., potažmo 90. letech, budete Fanouše milovat automaticky. Černý do něj totiž zapracovává kulturní odkazy blízké této generaci.

Fanouš je tak trochu Čtyřlístek pro odrostlejší a dospělé, na jeho stránkách se objevují kreslené vtípky, jako je tomu v komiksech Káji Saudka (ale pozor, jsou zcela nezaměnitelné, Černý má vlastní svébytný styl humoru), inspiraci můžeme hledat i v Ládínkovi Smolíkovi, dalším kultovním hrdinovi našeho dětství…

Fanouš je inspirovaný vším, co jsme kdy měli rádi, a díky nadsázce, která se ale vzorů chápe s úctou, je výtečnou zábavou „pro holky i kluky“. Černý je navíc skvělý kreslíř, jeho komiksy mají dynamiku a šmrnc, a na rozdíl od svých souputníků dokáže vymyslet zápletku, která je sice trošku průhledná, leč rozhodně nenudí.

Továrna zkázy má krásných sto stránek malého formátu a tempo děje se nikde nezadrhne. Zhltnete ho na posezení a při druhém čtení si užijete hledání všech narážek, které autor použil. A co že to Fanouš řeší tentokrát? Problematiku zhola současnou. Kdosi u něj ve městě (ve kterém neznámo proč čekáte, že se zpoza rohu vynoří Mirda Dušínů s ostatními chlapci) začne stavět továrnu. V téže chvíli se začnou objevovat nebezpečné zombie, které zavraždí mladou dívku, snoubenku jakéhosi fakíra, jenž také nově přibyl do města.

Tam, kde se děje něco divného, musí se zákonitě objevit i Fanouš a jeho sarkasmus. Ano. Fanoušova nerudnost je přímo pověstná. Pak už následuje jedna vtipná a zábavná akce za druhou a všechny vedou k odhalení zlosyna nadnárodního formátu.

Nemá cenu diskutovat o mravním poučení, když jde v první řadě o hromadnou likvidaci oživlých mrtvol jedenáctiletým géniem, ale nebojte se, i k nějaké té kritice současné situace v komiksu dojde. Naštěstí se tak neděje násilně, ale s hravostí, která je Černému vlastní po celou dobu, co se Fanouš tu a tam někde na komiksových stránkách objevuje.

Navíc je prakticky jisté, že až Fanouše dočtete podruhé, budete nadšeni z věty na zadní straně obálky: Připravujeme: Fanouš & Tři úkoly pro Klytoru. Už sám název slibuje mnohá čtenářská potěšení (tedy rozhodně alespoň tři), a nezbývá než doufat, že se příběhu dočkáme brzy, a přát si, aby Fanouš vystoupil z undergroundu a zaujal širší publikum, které v něm může rozpoznat ztraceného syna komiksů, které si získaly popularitu v uplynulých dekádách…