portál pro milovníky knih
Lampa

Tolik utrpení a žalu na základní škole jste neviděli

název knihyMůj ty smutku!

nakladatelstvíPLUS

číslo vydání1. vydání

místo vydáníPraha

rok vydání2011

počet stran214 stran

autor

jazyk vydáníČeština

literární formakomiks

formát vydánítištěné vydání

isbn vydání978-80-259-0092-5

Tvrdit o Peanuts, jednom z nejslavnějších komiksových stripů 20. století, že je pro děti, je nebetyčná hloupost. Když u nás Snoopy a jeho pán Charlie (či Karlík) vycházeli svého času v Ohníčku, nepřišel nikomu z generace čtenářů tohoto časopisu moc vtipný. Snoopy byl fajn, ale těm příběhům se nedalo smát. Nešly ani moc pochopit.

Tehdejším nepochopením zacílení Snoopyho přišel Charlie Brown o celou jednu generaci českých fanoušků, kteří jen s váháním berou do rukou knihu nakladatelství Albatros Plus. Dokonce ani kreslený seriál, který u nás před lety šel v televizi, totiž nikoho příliš moudrého ze Snoopyho neudělal. A přitom se jedná o ikonu slavnou skoro Garfield.

Tři rány do čepice

Plus právě vydal třetí knihu vybraných stripů, tentokrát pod názvem Můj ty smutku! Knihy jsou zaměřeny monotematicky a zabývají se tím nejpodstatnějším, co se ve stripech odehrává. Po Světě podle Snoopyho, jakéhosi úvodu do časoprostoru, v němž se celá dětská parta nachází, přišla Láska podle Snoopyho, zcela zásadní dílo milostné literatury. Neměl by jej opomenout nikdo, kdo chce pochopit, jak se to s láskou vlastně má. Tolik nenaplněné touhy (i když se jedná o touhu nedospělou) nenajdete snad ani u Shakespeara. Milostné tragédie v jednořádkových stripech nenechají chladným ani největší cyniky.

Třetí díl vydaný před Vánoci je ale opravdu silná káva. Pokud se do něj začtete pod stromkem a máte sklony k melancholii, dejte pozor, abyste nebrečeli nad elektrickým osvětlením. Nemuselo by to dobře dopadnout. Jediné štěstí hrdinů Peanuts totiž je, že v dobách, kdy je Charles M. Schulz psal, nebyla antidepresiva tak populární. Museli by je totiž naordinovat prakticky všem aktérům stripů, a to dokonce i oběma zvířecím hrdinům Snoopymu a ptáku Woodstockovi.

Jen ať je trochu smutno, jen když je veselo...

V žádném případě knihu nekupujte, abyste někoho rozveselili milým bíglem a jeho holohlavým páníčkem, kteří patří ve světě komiksového stripu k velké trojce Garfield, Calvin a Hobes, Snoopy. Jedná se o knihu, kterou je třeba číst v dobrém rozpoložení mysli.

V knihách Plusu se zato u nás vůbec poprvé ukazuje, co je Snoopy doopravdy zač. Výběr stripů je reprezentativní a dává vyniknout všem trudným náladám, které komiks vedou od jednoho hrozného dne k dalšímu, od jednoho smutného zážitku k druhému.

Představovat jednotlivé hrdiny zřejmě nemá smysl, Charlieho zná snad každý, stejně jako Snoopyho, který je oficiálně jeho psem. Připomeňme snad jen tolik, že Charlieho definuje dokonale název právě vydané knihy: Můj ty smutku. Ten chlapec ještě neotevře ústa a vám se právě tato věta už už vkrádá na jazyk. Život v jeho podání je k nesnesení obtížný a starostí má k neuvěření. Snoopy je pak vším, čím by chtěl být Charlie Brown.

Není hrdinů, jsou jen děti

Nejlepší Charlieho přítel se jmenuje Linus a vždy má po ruce nějaký citát z Bible. Nebo z filozofického traktátu. A také chodí na první stupeň základní školy. Krom toho miluje svou dětskou deku. Taky má starší sestru Lucy, která terorizuje celé své okolí a zejména Charlieho, nejlépe prostřednictvím svojí psychologické budky na udílení rad.

Ve výčtu chybí mladší Charlieho sestra Sally, tajemný a asi nejnormálnější klavírista Schroeder, kterého miluje zcela marně Lucy (jen on ji umí usadit), a pak ještě Patty a Marcie, které pro změnu milují Charlieho Browna. Ten ale trpí tím, že jej nemiluje nikdo a sám upírá své křečovité úsměvy směrem k Roztomilé Zrzečce, která ani neví, jak se jmenuje (ostatně Zrzečka je taky jen Zrzečka).

Obyčejný mikrovesmír

Vztahový mnohaúhelník dětských hrdinů je netypický. Nevyskytuje se tu žádný vůdce party (nepočítáme-li Snoopyho), hlavní hrdina je v zásadě i otloukánkem týmů, v němž nikdo nevyniká silou a obratností. Všichni si vystačí sami a dohromady je víc než přátelství (neplatí o Charliem a Linusovi) svedla skutečnost, že tak nějak musí bydlet spolu.

Charles M. Schulz vytvořil svými stripy podivuhodný mikrosvět, do kterého není nejjednodušší proniknout. Jedno o jeho tvorbě ale platí - zraje jako víno a čím jste starší, tím víc ji oceníte.