portál pro milovníky knih
Lampa

První pořádný Superman v češtině už letí

Psát o Supermanovi by se u nás, kde na něj pohlížíme přece jen trochu podezřívavě, zkrátka mělo. Ono podezření totiž nechovají pouze čtenáři, ale dokonce i nakladatelé. Aby vyšel opravdu klasický Superman, to se nestává často. Proč? Jde totiž o jednu z prastarých komiksových postav, o jejichž časoprostoru se toho u nás příliš neví…

Superman se objevil na scéně v roce 1938. Je více než pochopitelné, že od té doby se jeho vesmír zaplnil mnoha postavami, o kterých v Česku slyšel málokdo. Známe filmy a známe seriál. A pak se občas BB/art pokusí vydat komiks, kde se Superman objeví. A s ním celá plejáda vedlejších postav, nad kterými se točí hlava.

Z kterého konce začít?

Posledním takovým případem byl komiks Alana Moora Co se stalo s mužem zítřka, ve kterém se objevili všichni Supermanovi spojenci i protivníci. Superman: Rudá hvězda byl naproti tomu komiksem z alternativního vesmíru, v němž nebylo potřeba orientovat se bezchybně v univerzu nakladatelství DC. A nyní přibyl na scénu komiks Superman: Utajený počátek.

Jak sám název napovídá, jde o další z populárních restartů, jenž by měl přilákat i začínající fanoušky, kteří netuší nic o genezi největšího ze superhrdinů. Autorem je Geoff Johns, kterého u nás známe díky scénářům Green Lanterna, další z ikonických postav komiksového vydavatelství DC. Johns píše všem přístupné popové scénáře, které si za oceánem vydobyly masovou popularitu, ale které se příliš nepodobají zbytku komiksové produkce, jež vychází u nás.

Cokoli za trochu popu!

Nakladatelé se snaží přinést do Česka to „zásadní“ a cílí na komiksové sběratele a fajnšmekry. Jenže artové komiksy jsou vlastně jakési ghetto, ze kterého je zapotřebí vyjít, protože jejich fanoušků nikdy není dost. A proto je potřeba vydávat pop, který je určený širší čtenářské obci. Utajený počátek je přitom zcela ideální jako dárek mladšímu čtenáři bez předchozí komiksové zkušenosti.

Dějová linie se dá snadno sledovat, není v ní příliš vedlejších odboček, které by znepřehledňovaly příběh, jenž tak trochu telegraficky zachycuje Supermanovo dětství na americkém venkově (a to zejména proto, aby mohl Johns ozřejmit, že Lex Luthor je ze stejného městečka jako Clark Kent), a pak už se urychleně přesouvá do Metropolis.

Noví staří známí

Město zítřka potřebuje muže zítřka, a Superman velice rychle začíná duel se svým doživotním nepřítelem Lexem Luthorem, který v Johnsově podání prakticky ovládá Metropolis a již téměř dohnal ke krachu Daily Planet, noviny, které zaměstnávají jak Clarka Kenta, tak Lois Laneovou.

Vzato kolem a dokola, z hlediska přístupnosti se jedná vlastně o nejlepší komiks se Supermanem, který u nás kdy vyšel. Pokud jste rodiče malého kluka, je Utajený počátek přesně ta kniha, kterou chce někdo ve dvanácti letech dostat za odměnu, protože Superman je tady skutečně super. Nehraje se tu na psychologizování, a i když komiks hýří barvami, je všechno jednoduše černé a bílé. Padouch je pojmenován, hrdina nosí slipy přes kalhoty a má pláštěnku - vše je jasné.

V Utajeném počátku je zkrátka všechno přesně takové, jaké to má být, a pokud už jej synkovi zakoupíte, dá se celkem s jistotou říci, že si jeho čtení užije i tatínek. A to jsou dvě mouchy jednou ranou.

Tagy:komiks