portál pro milovníky knih
Lampa

Lehane přichází s temnotou na duši

název knihyDotek temnoty

nakladatelstvíEPOCHA

číslo vydání1. vydání

místo vydáníPraha

rok vydání2014

počet stran417 stran

autor

jazyk vydáníČeština

literární formaromán

formát vydánítištěné vydání

isbn vydání978-80-7425-181-8

Klidně mě polejte benzínem, zapalte a shoďte z mostu do ropného vrtu, ale nic to nezmění na tom, že Američan Dennis Lehane (1965) zůstane v mých očích jedním z nejtalentovanějších autorů dvacátého a jednadvacátého století. Co román, to perla, která s decentně vystrčeným prostředníčkem ukazuje světu, jak má ve skutečnosti vypadat moderní thriller.

O temné stránce lidské duše ... a Bostonu

Jen ve zkratce - Tajemná řeka, Sbohem, baby a Prokletý ostrov (v češtině bohužel dost mizerně přeložený), to jsou i u nás známé pojmy. Všechny tři knihy se dočkaly vynikajícího filmového zpracování (režiséry byli: Clint Eastwood, Ben Affleck a Martin Scorsese), ale pravdou je, že i když jde o zpracování důstojné, jen z poloviny zachycuje neuvěřitelně strhující atmosféru, jíž jmenované romány oplývají.

Lehanovo know-how je bezesporu ve schopnosti proniknout na samé dno duše jednotlivých postav a jejich zcivilnění pro oči čtenáře. Postavám věříte a milujete je, i když vždy nejde o zcela poctivé jedince. Pak je tu ještě hodnověrnost zachyceného prostředí, kdy města, ulice, domy i byty dýchají skutečným životem.

Přesto kupodivu autor nesklouzává ke zbytečným popisům, naopak s poctivostí zkušeného romanopisce jde po podstatných detailech, které mnohdy říkají více než sáhodlouhé vykreslování. Primární je pro něj zápletka a její hrdinové, udržuje napětí s citem mistra a v závěru často dokáže přijít se zvratem, jenž bere dech.

Velké duo detektivů na scéně

V sérii Kenzie a Gennarová mohl český čtenář zaznamenat prozatím pouze dva romány, první Černá nenávist (Epocha 2012) a čtvrtý Sbohem, baby (Olympia 2008). V březnu tohoto roku pak vyšel i druhý díl této ve světě proslavené série, Dotek temnoty. Ten volně navazuje na předchozí díl - soukromí vyšetřovatelé Patrick Kenzie a Angela Gennarová se pomalu vzpamatovávají z událostí, do kterých větší než malou měrou zasáhli, a navíc je teď čeká spolupráce s obávanou FBI.

Probíhá totiž vyšetřování bestiálních vražd, které podle všeho spáchal nechvalně proslulý sériový vrah. Problém je, že tento vrah už několik let sedí ve vězení s doživotním trestem. A ač si to hrdinové zpočátku nechtějí přiznat, vrah se očividně snaží dostat na kobylku především jednomu z nich...

Tentokrát jde o skutečně nejnebezpečnější případ jejich společné kariéry, který oběma už navždy změní život, oba musejí sáhnout až na samé dno svých sil, odkrýt temnotu minulosti a doufat, že se s ní dokážou vyrovnat.

Až na dno sil

Jak už je u autora zvykem, opět koncepčně postavil svůj román trochu jinak, než ten předchozí. Pro Dotek temnoty využil atraktivní téma honu na sériového vraha, pěkně přebaleno v krabičce drsné školy i s mašličkou. A zas to funguje dokonale. Syrově, drsně a především pak hrozivě.

Tam kde jiní autoři sklouzávají k vykonstruovanosti až kýčovitosti efektu pro efekt, Lehane se pohybuje s jistotou a grácií. Dokáže překvapit, vyděsit, pobavit a to všechno dohromady... ideální kombinace. A i když román zabírá dobrých čtyři sta stran, ani na chvilku nebudete mít pocit, že by se Dennis Lehane dostával v ději do úzkých a přešlapoval na místě.

Naopak, vír událostí žene hrdiny z jedné adrenalinové situace do druhé, až se často pohybují na samotné únosnosti napětí. Vše zde má své místo, svůj důvod a svůj smysl. A i když se pohybujeme v rozmezí zábavné oddechové literatury, bez pardonu předkládá Lehane jedno silné téma k zamyšlení vedle druhého, aniž by však hodlal moralizovat nebo nedej bože poučovat. Přesně ví, co dělá a jak zasáhnout čtenáře na tom nejcitlivějším místě.

Inteligentní, nápadité a dechberoucí. Jednoduše skvělé. Dotek temnoty dokazuje, že i když je severská krimi momentálně korunním princem domáhající se trůnu moderního thrilleru, pevně na něm ještě stále sedí a vládne jeho anglo-americký otec.

zpět na přehled25.06.2014 16:18,