portál pro milovníky knih
Lampa

Jobs, kam se podíváš aneb život v obrazech

Dokonce i český knižní trh zareagoval svižně a dokázal vyvrhnout na pulty hned několik publikací o nejslavnějším řediteli společnosti na světě - o Stevovi Jobsovi. Dvě z nich byly dokonce v komiksovém pojetí, což je přímo nevídané. Právě na ty se dnes zaměříme.

Nakladatelství Fragment společně s Knihcentrem vydalo útlý sešit nazvaný více než prostě Steve Jobs Komiks. Ihned po otevření pak čtenář zjistí, že vlastně o žádný komiks nejde. Jedná se pouze o pologramotně sestavený životopis na úrovni školského referátu, jehož délku (respektive „krátkost") maskují ilustrace tvářící se jako komiks.

Těžko říci, komu je „komiks" určený, protože na přebalu je uvedeno, že jej nakladatel zařadil do beletrie pro dospělé. Lehce kýčovitá kresba a simplifikace ve vyprávění však odkazují spíše k dětem. Ale zajímal by Steve Jobs mládež? Proč ne, když je zajímá Apple... Zkrátka neznámých je u tohoto dílka víc než dost, a to včetně kreslíře a autora, neboť v tiráži jsou uvedeni (nebo je uveden) pouze Darren Davis a Darren G. Davis. Naštěstí Wikipedie prozradí, že se jedná o nezávislého komiksového tvůrce. Věřte ale, že pod nezávislou tvorbou byste si představili cokoli jiného než Komiks - Jobs.

Kniha oslavuje Jobse, inu o mrtvých jen v dobrém, ukazuje jeho největší úspěchy, jen tu a tam se dotkne, a to velmi lehce, nějakého negativa s ním spojeného. Kýčovitá publikace ze života sv. Steva ale možná splňuje to, po čem trh prahne. Hagiografii velikána si ani nemusíte kupovat na poutních místech, stačí knihkupectví...

Trocha zenu to snad spraví

Naštěstí druhý, prakticky souběžně vydaný titul s názvem Steve Jobs - Konfigurace vnitřního já je o poznání lepší. Také jej netvořila nezávislá scéna, ale objednal si jej časopis Forbes. To by měla být záruka, že nepůjde o zcela nekvalitní záležitost, a naštěstí se ona teze potvrdila.

Přitom na první pohled komiks (tentokrát jde vážně o komiks) vyvedený monochromaticky spíše odradí. Při druhém pohledu se ale ukáže, že monochromatické využití barev má svůj důvod. Jednotlivé tóny odkazují k různým časovým obdobím, a mají proto svoje opodstatnění.

Celý komiks se nezaměřuje pouze na Jobse, ale spíše na jeho vztah s duchovním mistrem Kobunem, učitelem zen budhismu. O Jobsovi se vyprávěly neuvěřitelné příběhy už za jeho života a jeho vztah s Kobunem byl pro rozvoj jeho firem i pro samotný život velmi podstatný.

Coleb Melby, autor útlé komiksové knížky pak zdařile dokládá, jak se budhistické vnímání světa projevilo v Jobsových plánech. Nedá se říci, že by byl Jobs se svým guru v kontaktu neustále, ale v různých etapách života se k němu vracel a stejně se vracel i k jeho učení.

Jednoduchost, krása, účelnost

Právě tyto tři aspekty byly Jobsovi v životě velmi blízké a komiks se snaží na základě dochovaných historek propojit jeho duchovní cestu s prací. Tato verze otevřeněji poukazuje na Jobsovu prchlivou náturu, ale zároveň jej ukazuje velmi lidsky. Kobun je přitom osobností neméně zajímavou.

Reformátor budhismu, který odjel do USA i přes odpor svého učitele, musel být Jobsovi velkým zdrojem inspirace, protože také slavný reformátor výpočetní a zábavné elektroniky se nikdy nenechal spoutat tím, co předpokládali ostatní.

Kobun i Jobs jsou zde líčeni jako inovátoři, kteří se nebojí zajít tam, kde před nimi nikdo nebyl, a to i za cenu ztráty důvěry svého okolí. Cesty obou jsou si velmi podobné a oba došli dál, než se to podaří „obyčejným" smrtelníkům. Jobs změnil za svůj život hned několik oblastí lidského vnímání techniky, Kobun reformoval náhled západu na zen budhismus. Oba byli zároveň velkými reformátory ve svém oboru.

Konfigurace vnitřního já je proto komiks, který o Jobsovi vypovídá podstatně více, než obyčejný životopis. Nezaměřuje se pouze na všeobecně známá fakta, ale snaží se je začlenit do kontextu celého jeho života. Tím přispívá k lepšímu pochopení této jedinečné osobnosti. Nedělá z něj poloboha, neadoruje jej, ale každopádně po jeho dočtení nezbývá než chovat ke Stevu Jobsovi hluboký respekt. Nahlížení na jeho život přes hodnoty zen budhismu je o poznání snadnější a logičtější než bez něj.