portál pro milovníky knih
Lampa

Já jsem Zlatan - kdo je víc?

název knihyJá jsem Zlatan Ibrahimović

nakladatelstvíHOST

místo vydáníBrno

rok vydání2014

počet stran376 stran

autor

jazyk vydáníČeština

literární formaromán

formát vydánítištěné vydání

isbn vydání978-80-7491-250-4

Hned v úvodu se přiznám, že nepatřím mezi obvyklé čtenáře biografií - obzvláště pak životopisů sportovců, jejichž kariéry jsou si často v mnohém až přespříliš podobné. Hodně talentu, ještě více dřiny, trocha štěstí. I to jsou důvody, proč raději visím ve světech fikce.

Zlatan Ibrahimovič však patří mezi ty zajímavé výjimky. Nejen proto, že jeho pracovním prostorem je zelená tráva se dvěma brankami a pracovním nástrojem ten kulatý nesmysl, který dokázal poblíznit v podstatě celý svět - včetně mě. Za tímto zájmem totiž není ani tak jeho fotbalový genius, o němůže být pochyb, vždyť Zlatan získal desítky trofejí týmových i individuálních a jeho modus operandi a početné góly přitom patří mezi skutečné lahůdky. Klíčem je fotbalistova osobnost - výtržnická, egocentrická a narcistická.

Všechna tato adjektiva kniha „Já jsem Zlatan Ibrahimovič“, na niž fotbalová star spolupracovala s novinářem a spisovatelem Davidem Lagercrantzem (který se poté „proslavil“ čtvrtým dílem Larssonovy thrillerové trilogie Millennium), bezesporu dokládá.

Druhou velkou zajímavostí je Zlatanův původ. Jak v knize sám říká: „Můžete dostat chlapce z ghetta, ale nikdy nedostanete ghetto z chlapce.“ Ve špinavých čtvrtích Malmö to syn bosensko-chorvatských přistěhovalců rozhodně neměl jednoduché. Navíc, když se rodiče záhy rozvedli. Nebylo divu, že z Ibry vyrůstalo pravé dítě ulice. Pro adrenalin kradl kola, ve škole nepatřil mezi nejpříkladnější studenty a fotbal hrál, kdykoliv se dalo. Ibrahimovičovy nejvzdálenější vzpomínky skvěle (byť jen okrajově) vypovídají o situaci chudých ve Švédsku.

Ego, kam se podíváš

Po několika desítkách stran se však přejde naplno k fotbalu a sociální situaci Švédska autoři opouštějí nadobro. Ibrahimovič se vyjadřuje k významným lidem, jež jeho kariéru provázeli, k některým lichotivě, k jiným mnohem méně. Vypovídá o své rodině, o lásce k adrenalinu, XBOXu či rychlým autům či o konfliktech, jichž za ta léta nasbíral desítky - s novináři, spoluhráči i trenéry. A rozhodně se ve svých názorech neupejpá.

Především spor mezi hvězdným útočníkem a Josepem „Pepem“ Guardiolou - tehdejším trenérem Barcelony - byl médii mnohokrát proprán a Zlatanova kniha o tomto konfliktu mnohé vypoví. Stejně jako o mnoha dalších. K některým se však vyjadřuje se sympatiemi - nečekaně kupříkladu k José Mourinhovi (slavný trenér - v současnosti Chelsea), s nímž má mnoho společného - včetně enormního ega (a faktu, že také Mourinhova biografie by patřila mezi ty, které bych si rád přečetl).

Fotbalistovo přebytnělé sebevědomí cítíte doslova na každé stránce - často dojde i na perly typu: „Co jsi dal přítelkyni jako dárek k zásnubám?“ - „Jak to myslíš, dárek? Má Zlatana!“ Naprosto přesně se Zlatan chová i na hřišti - pročež jej miliony fanoušků kopané milují. Jen málo současných fotbalových osobností se mu může rovnat.

I přes vysokou čtivost se však Ibrova biografie - na rozdíl od jeho osoby - na vrchol svého oboru dozajista nezařadí. V mnoha pasážích se opakuje, několikrát fotbalistu (nebo Lagercrantze) přichytíte při nesouladu fakt a informací. Na druhou stranu - rozhodně budete chtít propátrat YouTube kvůli jeho nejparádnějším gólům. A to se nakonec taky počítá.

(A abyste se nemuseli příliš namáhat - tady jsou.)