portál pro milovníky knih
Lampa

Detektivky a thrillery roku 2011

Přestože nás letos nečekala žádná „literární senzace“ jako tomu bylo v roce 2008 v případě Larssonova Milénia, byl tento rok velmi bohatý na pestrou nabídku žánrů detektivky (historická, lékařská, sportovní…), ale i na nové thrillery. Nabízíme rychlý průlet tím nejzajímavějším.

  

Severská  exploze pokračuje

Do knižních regálů  letos přistálo neskutečné množství titulů autorů ze severských zemí. Řada jich je velmi poutavých, ovšem tento tak trochu módní trend určitě není žádnou zárukou kvality. Zbystřit byste mohli třeba u následujících titulů.

Žena v kleci dánského autora Jussiho Adlera-Olsena je více než zdařilým zástupcem psychothrillerů. Zatímco čtenář sleduje drsný boj ženy zavřené v tlakové komoře, trochu arogantní, sympatický detektiv Mørck, šéf Oddělení Q, které se zabývá nevyřešenými případy, hlemýždími kroky skládá dohromady osud nezvěstné političky. 
Sérii podle ročních období  zahájila kniha Zimní oběť švédského autora Monse Kallentofta. Stvořil ženský protipól k typickým severským detektivům. Kriminální inspektorka Malin Forsová je svobodná matka a spíše než v osobním životě se jí daří v práci, kde může uplatnit svou intuicí a empatii. Emocionálně silný příběh plný temných vášní, dávných hrůz a trochy okultismu se odehrává během třeskuté zimy. Tým inspektorky Forsové pátrá po vrahovi zmasakrovaného muže nalezeného na stromě. Oba romány vydal Host.

Současně s premiérou filmu Lovci hlav podle stejnojmenné knihy Joa Nesbøho byl vydán stejnojmenný titul z Knihy Zlín. Tento thriller nepatří do jeho řady s kriminalistou Harrym Holem a nabízí více humoru až ironie. Pokud se rozhodnete i pro film, budete potřebovat značně silné nervy a žaludek.  

Trochu odlišnou severskou detektivkou je debut Ingrid Hedströmové Vraždy ve Villette (Knižní klub), inspirovaný anglickou klasickou školou, který se ale odehrává v Belgii. Mladá nadějná soudkyně Martine Poirotová dostává na starost případ dopravní nehody, ze které se brzy stává vražda a její manžel literární historik současně pátrá po souvislostech masové vraždy z 15. století.

U neobyčejného islandského thrilleru Helgasona Hallgrímura  10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr aneb Jak přestat zabíjet lidi a pustit se do mytí nádobí (Plus) stačí uvést název a můžete si udělat vlastní představu, jakým stylem se asi bude vyprávění příběhu ubírat. Patrně jeden z nejoriginálnějších česky vydaných titulů letošního roku.

Český zločin

O největší rozruch se asi postarala očekávaná kniha Michala Viewegha Mafie v Praze (Druhé město) s autorovým úmyslem vytvořit „nebezpečně pravdivý obraz české reality a její nemilosrdně jízlivou satiru“. Tento thriller napsal Michal Viewegh spolu s Jaroslavem Kmentou, reportérem Mladé fronty DNES.

Velmi dobře má "našlápnuto" Ivana Hutařová s plánovanou sérií Matylda na stopě. V knize Jedna vražda stačí (JaS) přivedla na svět" čerstvou důchodkyni Matyldu, která působí na potíže jako magnet a trochu připomíná známější literární „kolegyni“ Jane Marplovou.

Třetí detektivní  román Michaely Klevisové Dům na samotě je stejně čtivý jako předchozí díly volné série s kriminalistou Josefem Bergmanem. Ten by měl spolu se svým týmem zjistit, jestli za vraždou ženy nalezené ve Smrčině stojí sériový vrah nebo je podobnost pouze náhodná. Malá vesnice je plná veřejných i skrytých tajemství, to vše okořeněné prostředím koňských dostihů.

Thriller s názvem 15 minus (MOBA) mladého spisovatele Tomáše Zářeckého reaguje na současné reality show: na neznámém území se ocitá soutěžní skupinka patnácti lidí. Na vítěze čeká 60 miliónů eur, musí ale podle jednoduché mapky projít vyznačenou trasu a přežít.

  

Letem kriminálním světem

Melancholický noirový příběh z Irska 50. let od Benjamina Blacka Anatomie strachu (MOBA) a je další knihou, která v tomto roce rozhodně stála za přečtení. Ve svém druhém příběhu se dublinský patolog Quirke pouští na vlastní pěst do vyšetřování podivné sebevraždy.

Jak to vypadá, když  Jeffery Deaver napíše příběh agenta 007 jsme si mohli přečíst v nové bondovce s názvem Nula stupňů volnosti (Domino). Co je ještě přijatelné, jedná-li pověřená osoba v zájmu národní i mezinárodní bezpečnosti? Existují hranice, které by neměl překročit dokonce ani James Bond? Nového autora slavného agenta si vybrali sami dědicové Iana Fleminga. A přestože se inspiroval hlavně Flemingovými knihami, je Deaverův rukopis plný překvapivých zvratů jasně rozpoznatelný.  
Španělský muzikolog a spisovatel píšící pod jménem Joseph Gelinek je autorem „hudební detektivky“ Ďáblovy housle (Knižní klub). Zavražděná houslistka, zmizelé stradivárky z pozůstalosti Paganiniho, umělecký svět plný intrik a trocha hudební historie je příjemným protipólem k syrové severské detektivce. 

S oddělením nevyřešených případů se setkáváme i v knize německého autora Jana Segherse Spis Rosenherzová (Host). Čtyřicet let stará vražda prostitutky by měla nějak souviset s loupeží obrazů, při které je zraněna přítelkyně komisaře Martahlera. Zajímavostí je, že příběh byl inspirován vraždou prostitutky Helgy Maturové z roku 1966. 

Neobvyklou detektivkou je i Šest podezřelých (Ikar) indického diplomata Vikase Swarupa, autora knižní předlohy k filmu Milionář z chatrče. Během luxusního večírku je zavražděn významný podnikatel a policie nalezne u šesti osob střelnou zbraň. V chytrém a zábavném příběhu rozplétá autor život a motivy šesti podezřelých v naprosto odlišné kultuře, než na jakou jsme zvyklí.

Pokud máte rádi napětí doplněné dávkou humoru, mohli jste se vrhnout na další díl ze série s trochu bláznivým soukromým detektivem Joem Sixsmithem. Ironický humor pochází z z dílny Reginalda Hilla, tvůrce detektivů Daziel a Pascoe známých u nás především ze stejnojmenného seriálu. Série se soukromým lutonským očkem je ale rozhodně svižnější a zábavnější.Spřízněnost krve vydalo nakladatelství Brána. 

Mezi svérázná soukromá očka letos přibyla i vyšetřovatelka pojistných událostí z Chicaga, DD McGilová. Diane Gilbert Madsenová ji uvedla ve svém prvním příběhu ze série literárních záhad s názvem Poklad Skotské dračice (nakladatelství Metafora) Rutinní prověření nových pracovníků počítačové firmy se trochu „zvrtne“, když DD nalezne ve firmě mrtvolu svého téměř-švagra. Navíc přijede na návštěvu svérázná tetička zvaná „Skotská dračice“, která po DD chce ověřit střepy s rukopisem skotského barda Roberta Burnse. Divoká a zábavná detektivní honička s malým historickým výletem

Neznámá klasika a pohled pod pokličku

Z detektivní klasiky nelze nezmínit povídkovou knihu Agathy Christie Potíže v zálivu Pollensa (Knižní klub), která obsahuje osm velmi různorodých povídek. (2x Hercule Poirot, 2x Parker Pyne, 2x Harley Quin a dvě bez detektivů.) Sbírka vyšla česky poprvé.

Tak trochu odlišné jsou dva poslední tituly, které bych si dovolila doporučit závěrem.

P. D. Jamesové tentokrát nevyšel další případ superintendanta Dalglishe, ale krátké dějiny britské detektivky od počátků k dnešku s názvem Povídání o detektivkách.

Přehlídka (BB art) sestavená editorem Otto Penzlerem je pro milovníky detektivního žánru velmi zajímavým počinem. Dvaadvacet významných angloamerických autorů (Ken Bruen, Michael Connelly, John Connolly, Robert Crais, Colin Dexter, Lee Child...) totiž na Penzlerovo přání napsalo eseje na téma, jak se zrodila postava, která jim přinesla slávu.

 

A na úplný závěr nabízím můj osobní top ten (podle abecedy)

  • Adler-Olsen, Jussi: Žena v kleci
  • Black, Benjamin: Anatomie strachu
  • Hallgrímur, Helgasona: „10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr
  • Hill, Reginald: Spřízněnost krve
  • Hutařová, Ivana: Jedna vražda stačí
  • Christie, Agatha: Potíže v zálivu Pollensa
  • Kallentoft, Mons: Zimní  oběť
  • Klevisová, Michaela: Dům na samotě
  • Madsen, Diane Gilbert: Poklad Skotské dračice
  • Seghers, Jan: Spis Rosenherzová