portál pro milovníky knih
Lampa

Chudák Langdon už zase utíká. A končí v pekle

název knihyInferno

nakladatelstvíArgo :

číslo vydání1. vydání

místo vydáníPraha

rok vydání2013

počet stran422 stran

autor

jazyk vydáníČeština

literární formaromán

formát vydánítištěné vydání

isbn vydání978-80-257-0934-4

Od profesorů byste čekali cokoli, jen ne to, že budou létat v soukromých tryskáčích, stíhat šílená protispolečenská hnutí a odolávat svodům krásných žen. I když jeden i přes jistou neohrabanost sexy profesor tu je. Právě tohle všechno od něj čekáte. A nejen to: V posledním výletu Roberta Langdona je sympatická i jeho ztráta paměti, jeho unavený, svérázný boj proti oběma stranám barikády a nakonec i cesta do Istanbulu. Hlavně ho ale proboha neberte vážně.

Často Danu Brownovi, autorovi, o kterém fakt není třeba nic psát (ostatně už kvůli jménu knížku koupíte, tak proč ztrácet čas životopisem), vyčítají, že občas tápe v reáliích. Asi se chudák nemůže orientovat ve všem a k tomu všemu tak dobře zvládat řemeslo. Ale když čtete perníkovou chaloupku, taky nehrotíte, čím ty došky na střeše drží a zda mají teflonový nástřik. Prostě je to beletrie.

Ale i když přivřeme oko, první dvě třetiny knihy jsou náročnější. Klidně si bichli vezměte do metra, nepřejedete. Profesor se vzbudí v nemocnici, nic si nepamatuje. Když mu na hlavu míří hlaveň, pochopí, že mu kdosi usiluje o život. Zmatený prchá s krásnou blondýnkou, lékařkou Siennou Brooksovou. Doposud Langdonovi krásné ženy po boku pomáhaly, ale tahle je spíš na obtíž, poslouží vlastně jen bytem.

Od začátku slýcháte narážky na mor, po zhruba stu stranách je jasné, že Langdon se skutečně žene zachránit svět od černé smrti. Jakýsi přespříliš inteligentní vědec jménem Bertrand Zobrist si totiž spočítal, že bude lepší část přemnoženého lidstva obětovat, aby lidstvo jako takové mohlo přežít. Padlo to na mlýn transhumanistům, ke kterým tíhnul. Chtěl přesvědčit o své pravdě WHO, ale tam ho šmahem odmítli. Vydal se tedy hledat řešení sám. A protože vědec nebyl jen geniální, ale i šílený, nastrojil pro šéfku WHO sérii nápověd, aby mohla virus najít. Právě tohle dostane za úkol řešit Langdon. A proto se prohání po Florencii, Benátkách a nakonec přeletí i do Starého města v Istanbulu. Poslední třetina je uhoněná, ale stojí za prokousání se začátkem.

Brown tak svým populárním románem dostal mezi davy nové téma: přelidnění a strategie k jeho řešení. Jakkoli přístup Zobrista není přípustný a „samo“ se to asi nevyřeší, OSN, WHO, USA, EU anebo třeba U2, někdo s tím bude muset pohnout. A jak naznačuje závěr knihy, plebs se to ani nedozví, protože proč zbytečně vyvolávat paniku, že… Další podnět pro ty, kteří hledají za vším spiknutí, je na světě.

No a profesore, propříště si prosím odpusťte ty edukativní vsuvky, strašně zdržují a jeden neví, jestli v nich náhodou nebude nějaká indicie. Tak čtete. A nudíte se.-