portál pro milovníky knih
Lampa

Albatros sází na klasiku - Storm a Rahan na scéně

Starší komiksy, které u nás nikdy nevycházely, mají příležitost představit se českým čtenářům již od dob sametové revoluce. Většina těch skutečně zásadních již také vyšla, a tak je otázkou, co vydávat dál, protože komiksu se i u nás dostává sluchu. Albatros se proto rozhodl začít vydávat další dvě legendy: Rahana a Storma.

Začněme Rahanem, který je českým čtenářům přece jen bližší, protože se s ním mohli seznámit jak v Pifovi (vycházel u nás v roce 1991), tak v souboru nakladatelství Egmont z roku 2003. Je důležité podotknout, že v roce 2003 bylo Rahanovi scenáristy Rogera Lecureuxe a kreslíře André Chéreta již 33 let. Souborné dílo se nesetkalo s tak velkým ohlasem, jak Egmont čekal, a tak výpravná publikace skončila v Levných knihách.

Těžko říci, co byl pravý důvod... Že by stáří příběhů blonďatého hrdiny, kterého lze nejlépe charakterizovat jako křížence Tarzana, Conana a Lovců mamutů? Nebo nikdy nedosáhl ve střední Evropě takové popularity? Bylo to formátem, který nepůsobil jako kniha pro mladší čtenáře, kterým je Rahan určen? Na tyto otázky se těžko hledá odpověď.

Ve Slunečním doupěti

Faktem zůstává, že dnes je Rahan znovu na scéně, a to s příběhem Rahan a Sluneční doupě, jenž vznikl k jeho třicátým narozeninám. Poprvé se dočkal šedesátistránkového alba a pokračuje tam, kde jeho příběhy končily - cestou za Sluncem, které Rahana od dětství znepokojuje a za kterým většinu svého života putuje.
Příběhy přítele lidí, těch, co chodí po dvou, bojovníka, ale i jakéhosi archetypálního Prométhea, který přináší pokrok a osvětu všem, kdo mu chtějí naslouchat, byly vždy prodchnuty těmi pravými pozitivními hodnotami (jak jinak by tomu v Pifovi mohlo také být). Ve stejném duchu se nese i příběh ve Slunečním doupěti.

Blondýn bez jediné boty

Zápletka je typicky rahanovská. Svalnatý blondýn s výraznými rty připlouvá na ostrov, kde snad konečně nachází, co hledal. Místo, kam se Slunce ukládá ke spánku. Navíc nalezne i idylickou, až rajskou společnost lidí, kteří jej sice nejprve zajmou, ale brzy zjistí, že se jedná o Rahana, legendu pravěkých lidí žijících všude na světě. A je to právě Rahan, kdo může spasit kmen před ustavičnými nájezdy šíleného náčelníka ze sousedních ostrovů.

Morálních ponaučení je v albu požehnaně, dokonce dojde k jakémusi Rahanovu dospění, kdy si uvědomí, že hledání úkrytu Slunce je pošetilost a měl by se věnovat reálnějším a dospělejším problémům. I přesto se ale jedná o komiks pro mladší čtenáře, kterým musí ozvěna dávných dobrodružství imponovat i ve věku iPhonů. Doufejme, že si francouzský veterán najde dost příznivců, aby přežil a my se dočkali dalších dobrodružství z doby, kdy po planetě kráčela monstra.

Storm znamená bouře

Storm je jiná komiksová kapitola, protentokrát z britských ostrovů. Vycházet ale začal v roce 1977, a je tedy mladším Rahanovým souputníkem. Českému čtenáři se však z legendy dostává do rukou až desátý díl. Charismatického hrdinu, jehož černá díra přenesla z 21. století daleko do budoucnosti, zastihneme v okamžiku, kdy se jej ujali tvůrci Martin Lodewijk a Don Lawrence. Až oni mu dodali lesku.

Našinec sice přijde o jeho dobrodružství na Zemi budoucnosti, ale namísto toho je mu naservírován báječný svět Pandarve. Jedná se o klasickou space operu, a to i přes to, že většina kosmických korábů vypadá jako středověké námořní loďstvo. Pokud máte rádi Flashe Gordona, vězte, že Storm je jeho modernější, ale v příběhu podobně naivní bratr.

Starozákonní řežba ve hvězdách

Storma na cizí planetu přenesl Marduk, pandarvský velekněz, který v něm spatřuje možnost ovládnout vesmír (Storm sem totiž jako cestovatel časem nepatří). O tom ale hlavní hrdina nemá nejmenší tušení, protože přenos selže a on se ocitá na vysoké orbitě Pandarve a s veleknězem se ještě nějakou chvíli nemá potkat.
Svižný příběh s poněkud průhlednými zápletkami pak sleduje kroky ryze kladného hrdiny na pirátskou kolonii, kam se plaví zachránit dceru muže, jenž pro změnu zachránil jeho. Vesmírná pirátská kolonie, otrokáři, laserové pušky, rvačky, podivní tvorové, vnadné ženy, spravedlnost a pomsta...

Je sice pravda, že Stormovy příběhy jsou poněkud vousaté, ale precizní kresba Dona Lawrence zdaleka nezestárla a je radost na ni pohledět. Stejně jako u Rahana musíme jen doufat, že se najde dost těch, kteří ocení klasiku a dají mu šanci. Byla by kosmotyčná škoda, kdybychom se v češtině nedočetli, jak Storm porazí velekněze, najde svou vnadnou rusovlasou přítelkyni a stane se vládcem planetárního systému. Jakýkoli jiný konec by byl totiž nemyslitelný.