portál pro milovníky knih
Lampa

Čik

nakladatelstvíARGO s.r.o.

číslo vydání1. vydání

místo vydáníPraha

rok vydání2012

počet stran221 stran

autor

jazyk vydáníČeština

literární formaromán

formát vydánítištěné vydání

isbn vydání978-80-257-0671-8

Novodobý Huckleberry Finn a Tom Sawyer na cestě napříč východní Evropou. Kniha vyznamenána mnoha cenami za literaturu pro mládež i dospělé, např. Německou cenou za literaturu pro mládež 2011. Je to jedna z nejprodávanějších knih na německém trhu, která vychází ve 13 zemích.
Čtrnáctiletého Maika, kterému pro jeho podivínství nikdo ve třídě neřekne jinak než Psycho, nečekají zrovna zábavné prázdniny – matka odjela na „beauty farm“, ve skutečnosti do protialkoholní léčebny, a otec na „služební cestu“ se svou sexy sekretářkou. Maik se znuděně potlouká po vile svých rodičů, bezcílně bloumá městem a sní o krásné spolužačce Tatjaně. Dokud nepotká excentrického Čika, syna ruských Němců – navrátilců z Ruska, podnikavého spolužáka, který rozhodně není vzorným příkladem integrace do německé společnosti.
Čik si s ničím neláme hlavu, má pořádnou dávku odvahy i drzosti a v každé situaci si ví rady. Navíc disponuje ukradenou Ladou – kraksnou, co se sotva drží na kolech. A tak se tihle dva ztracenci vydávají na cestu napříč východním Německem, směr „rumunská Tramtárie“. Potkávají lidi stejně podivné a úžasné jako krajina, jíž projíždějí. A na konci svého putování mají kufr zážitků a zkušeností nacpaný k prasknutí a na svět se už dívají jinýma, třebaže stále okouzlenýma očima.